SPARTANS

MUAY THAI

Thajský box, thaibox alebo Muay Thai je plnokontaktné zápasnícke bojové umenie pochádzajúce z Thajska. Jeho korene sú v čínskom bojovom umení a v Thajsku si získalo obľubu, až do takej miery, že je to národný šport. Predstavuje spôsob boja, ktorý má najbližšie k reálnemu životu, pričom sa považuje za najtvrdší šport na svete.

MUAY THAI

DEJINY

Pôvod thaiboxu siaha do 13. storočia. Traduje sa, že obyvatelia využívali techniky tohoto spôsobu boja na ochranu svojich príbytkov pred nepriateľom. Predpokladá sa, že thajskí vojaci používali techniky útoku i obrany podobné tým dnešným, charakteristickým pre thajský box. Neskôr sa bojové umenie presunulo aj na thajské tržnice ako boj na život a na smrť, pri kotorm ľudia stávkovali na bojovníkov. Neskôr sa vytvorili špeciálne štadióny pre thajský box, v ktorých boli vybudované ringy. Thajský box nie je ako klasický box, pri ktorom sa používajú iba ruky.

MUAY THAI

BOJOVÝ ŠPORT – UMENIE

Je to jeden z najtvrdších bojových športov, v ktorom sú povolené údery, kopy používanie lakťov a kolien Muay Thai je preto nazývané “The Art of the Eight Limbs”, čo znamená “umenie 8 končatín”. Okrem chrániča na zuby, suspenzora a rukavíc sa nepoužívajú žiadne iné chrániče a bojovníci sú počas zápasu bosí. Používajú iba bandáže na členkoch, aby si ich pri kopoch nezlomili.

Čo sa týka pravidiel, dovolené je takmer všetko. Nesmie sa útočiť na intímne partie protivníka. Taktiež sa nepovoľujú techniky na zemi, boxeri počas zápasu stoja. V zápase sa využívajú mnohé techniky, zamerané na zasiahnutie jednotlivých častí tela súpera. V Thajsku sa najvyššie hodnotia klinče a nohy, v európskom ponímaní sa boduje prakticky všetko, ale po vzore Ázie sa začína tiež klásť dôraz najmä na dolné končatiny. Dĺžka jednotlivých kôl zápasu sa rôznia, závisia od výkonnostnej kategórie bojovníkov. Amatéri zvyčajne zápasia na 3×2-minútové kolá, zatiaľ čo profesionálny zápas má 5×3-minútové kolá. Jednotlivé kolá sú oddelené prestávkou. Každý zápas začína tradičným zahajovacím ceremoniálom vai-kru – typickým rituálom súvisiacim s budhizmom (po vstupe do ringu predvedú obaja bojovníci rituálny tanec, ktorým vzdávajú poctu a vďaku trénerovi, rodine a súperovi. Okrem toho slúži tento rituál aj na sústredenie mysle a koncentráciu na boj). Bojovníci Muay Thai nosia čelenky upletené z lana mong-kol. O výsledku zápasu rozhodujú 3 bodoví a 1 ringový rozhodca. Tí bodovo ohodnocujú výkon, techniku a celkovú efektívnosť boja oboch zápasníkov. Podobne ako pri iných ringových bojových športoch, aj v thajskom boxe sa može zápas skončiť predčasne, buď knock-outom, alebo vzdaním sa súpera. Celý zápas, aj rituály s ním spojené, sú doprevádzané tradičnouu thajskou hudbou.

MUAY THAI

NA SLOVENSKU NOVINKA

Tento šport k nám prišiel zhruba okolo roku 1999, postupne sa tu pevne udomácnil a zo skupiny bojových umení sa stáva čoraz atraktívnejším. Za našimi, českými, či maďarskými susedmi však aj tak stále zaostávame. Na Slovensku funguje niekoľko klubov thaiboxu, najmä v Bratislave a na strednom Slovensku. Každý rok sa konajú Majstrovstvá Slovenska a počas celého roka prebieha liga thajského boxu. Tento šport resp. bojové umenie je aj vzhľadom na jeho tvrdosť, nárokom na silnú fyzickú záťaž a nekompromisnosť určený predovšetkým mužom. Samozrejme už nie je výnimkou, že sa mu venujú aj dievčatá a ženy, aj keď profesionálnych zápasníčiek je stále málo.

MUAY THAI

KEDY ZAČAŤ?

Kedy je najvhodnejší čas začať s thajským boxom? Ťažko určiť ideálny vek na tento druh športu, no najnižšia hranica je asi 8 rokov. Bojovník by mal byť dostatočne mentálne vyspelý. Musí vedieť samostatne premýšľať a byť schopný počúvať trénera.
V prípade, že by ste sa na thaiboxi chceli pozrieť zblízka a pocítť atmosféru, ktorú tento druh bojového umenia sprevádza, alebo sa mu aktívne venovať, stačí navštíviť vybraný klub muay thai. Tam sa už o vás “postarajú”.

MUAY THAI

TECHNIKA

Technika úderov
V thaiboxe rozlišujeme základné údery päsťou a lakťom. Sú to rôzne údery pod pôznymi uhlami a z rôznych pozícií (predný úder, zadný, kruhový úder na krátku vzdialenosť, krátky úder smerujúci na súperovu bradu). Technika rúk je veľmi rýchla technika používaná v mnohých sériách a kombináciách. Použitím lakťov docielime veľmi silné a tvrdé údery na krátku vzdialenosť. Najčastejšie sa používajú v klinči.

Technika kopov
Síce sú o máličko pomalšie ako údery, zato sú silnejšie a siahajú do väčšej vzdialenosti ako údery rúk. V Muay Thai sa kopy prekopávajú – kop sa nesmeruje na telo súpera, ale až zaňho (na súperové stehno, či už z vonkajšej alebo vnútornej strany, na súperove rebrá, na hlavu a je to najtvrdší kop z techniky kopov, kop na zastavenie na hrudník, hlavu súpera, kop kolenom priamy alebo bočný na súperovu hlavu, na solar alebo brucho a rebrá. Prekopnutý kop má veľkú silu. Thaiboxeri stoja na špičkách a pri kope tým pádom majú väčšiu rýchlosť a pri správnom pohybe a dýchaní majú kopy obrovskú silu.

Technika obrany
Obrana je dôležitá pri všetkých bojových umeniach a u thaiboxu je najdôležitejšia, lebo pri nesprávnej obrane môžu zranenia skončiť až zlomeninami. Klinč (zakliesnenie), je chytenie súpera v pozícii, v ktorej je možné mať súpera pod kontrolou, čím sa bojovník môže dostať do výhody. Rukami sa drží za krk a lakťami si kryje tvár.

rootMUAY THAI